Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Sztuka koncentracji

Sztuka koncentracji

Koncentracja to zjawisko polegające na skupieniu uwagi i skierowaniu jej na określony przedmiot, zagadnienie, wydarzenie, sytuację czy zjawisko. Jest to kluczowy czynnik, który umożliwia efektywne wykonanie pracy – zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Im wyższy poziom koncentracji, tym większa efektywność. A im większa efektywność, tym więcej zrobisz w krótkim czasie.

Dlatego koncentracja jest tak ważna. Umiejętność skupienia się na jednym zadaniu i wykonywanie go aż do jego ukończenia, to jedna z najistotniejszych cech każdego człowieka sukcesu.

Co zrobić, aby utrzymać koncentrację na jak najwyższym poziomie?

Są cztery elementy, które mogą ci się skoncentrować. Po pierwsze – odpowiednia fizjologia ciała. Po drugie – postawa, czyli nastawienie umysłu. Po trzecie – środowisko, w którym się znajdujesz. Po czwarte – ćwiczenia, które zwiększają poziom uwagi. Koncentracja jest stanem, który możesz poprawiać poprzez ćwiczenia.

Koncentracja a fizjologia ciała

1. Woda.
Najczęściej o tym zapominamy, ale odpowiednie nawodnienie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Umożliwia przewodzenie impulsów nerwowych, a więc wydajność całego systemu. Ma to bezpośredni związek z koncentracją. Jeśli jesteś odwodniona (pijąc np. napoje, herbatę czy kawę zamiast wody), automatycznie obniżasz zdolność koncentracji.

Gdy odwodnienie jest duże, czujemy ból głowy, zmęczenie, dekoncentrację, niechęć do działania, irytację. Aby tego uniknąć i zwiększyć swoją koncentrację, trzeba pić w regularnych odstępach czasu ok. osiem szklanek czystej wody w ciągu dnia.

2. Brak snu. Sen jest niezbędny do regeneracji ciała i umysłu. Osoba, która nie dosypia, ma jednocześnie problemy z koncentracją. Dlatego staraj się regularnie chodzić spać o określonej porze. I regularnie wstawać.

3. Kondycja. Regularne ćwiczenia wpływają na kondycję ciała. Jak wiadomo, ciało i umysł to jeden nierozdzielny system. Jeśli o jedno nie zadbasz, drugie również nie będzie dobrze pracowało... Codzienny spacer, jazda na rowerze, bieg, ćwiczenia aerobowe, Tai Chi zapewniają dobrą kondycję, odporność na stres i choroby, a tym samym dobrą koncentrację.

4. Prawidłowe odżywianie. Dostarczaj organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, minerałów, witamin i przeciwutleniaczy. Jeśli nie jesteś w stanie wszystkiego zapewnić z naturalnych źródeł, skorzystaj z suplementów.

Koncentracja a nastawienie umysłu


1
. Jedną z przyczyn, które powodują brak koncentracji, jest niepewność. Przyjmij postawę silnej pewności siebie i uwierz we własne możliwości. Usuń wszystkie przyczyny zmartwień i naucz się samokontroli emocjonalnej. Kończ wszystkie rozpoczęte sprawy, a te mało ważne – eliminuj.

2. Używaj wizualizacji. Wyobrażaj sobie siebie skupioną na zadaniu i osiągającą sukces. Zobacz zarówno proces, jak i efekty.

3. Skorzystaj z autosugestii. To bardzo silna technika, która na co dzień nam pomaga, lub... szkodzi (jeśli używasz jej nieświadomie). Podstawą każdej propagandy jest powtarzanie. W czasach wojen, propaganda zmieniała patriotów we wrogów narodu.

Dzisiaj możesz skorzystać z tej siły, aby poprawić swoje umiejętności – w tym koncentrację. Jeśli będziesz powtarzać, że jesteś zdolna do osiągnięcia sukcesu, doskonałego stanu koncentracji czy nauki – osiągniesz to. Powtarzaj wielokrotnie w ciągu dnia (z przekonaniem) pozytywne sugestie, a z czasem zauważysz, jak wiele zmieniło się w twoim życiu.


Koncentracja a środowisko

1. Usuń ze swojego otoczenia wszelkie przedmioty, plakaty i urządzenia, które mogą odwracać twoją uwagę od wykonywanej pracy czy nauki.

2. Na czas swojej pracy nie przyjmuj gości, nie odbieraj telefonów, nie odpisuj na maile i SMS-y. Ten czas przeznacz tylko dla siebie i swojej pracy.

3. Zadbaj o odpowiednie warunki – przewietrzone pomieszczenie, światło, temperaturę. Wydają się być drobiazgami, ale zaufaj mi – absolutnie wszystko ma znaczenie. Diabeł tkwi w szczegółach. Zmieniając jeden drobiazg, możesz zauważyć kilkadziesiąt czy wręcz kilkaset procent poprawy w efektach.

Koncentracja a ćwiczenia

Jest wiele ćwiczeń, które mogą pomóc ci w doskonaleniu koncentracji. Pamiętaj jednak o ważnej zasadzie. Jednorazowo wykonane ćwiczenie w niczym nie pomoże. Aby otrzymać zadowalające rezultaty, musisz zapewnić powtarzalność ćwiczeń i wykazać się systematycznością. A jeżeli włożysz w to swój wysiłek, efekty zaskoczą cię w najbardziej niespodziewanej sytuacji.

1. Krzyżówki, puzzle, sudoku. To ćwiczenia, które świetnie poprawiają zdolność koncentracji. Poleca się je zwłaszcza starszym osobom. Zapewnia to świetną aktywność, zdolność koncentracji uwagi, opóźnia również proces starzenia.

2. Regularne ćwiczenia wzmacniają wydajność umysłu i zdolność koncentracji.

3. Liczenie w dół. Znajdź sobie ciche, spokojne miejsce i zacznij liczyć od 500 w dół. Początkowo wielokrotnie będziesz łapać się na uciekających myślach. Za każdym razem wracaj do początku i licz. Prowadź dziennik, w którym zaznaczysz ilość dekoncentracji każdego dnia. Dzięki temu zauważysz postępy.

Jeśli chcesz sobie utrudnić zadanie, włącz telewizję albo radio. Zdziwisz się, jak bardzo wzrośnie zdolność koncentracji po kilku dniach lub tygodniach ćwiczeń.

4. Skup się na czymś bardzo nudnym – takim, jak czysta kartka papieru, wyłączony telewizor, pusta ściana lub kropka na niej. Wytrzymaj przez 5, 10, 15 minut,  wydłużając czas kolejnych ćwiczeń. Im obiekt jest mniej interesujący, tym lepiej dla ciebie.

5. Medytacja i relaksacja. Są to techniki, które świetnie wpływają na zdolności koncentracyjne umysłu. Jeśli masz stresującą pracę, nadmiar obowiązków, odczuwasz zmęczenie – medytacja pomoże ci rozwiązać problemy, zrelaksuje cię i wzmocni poziom koncentracji po każdej sesji oraz w długotrwałej perspektywie.

6. Wpatrywanie się w kolor czerwony. Naukowcy stwierdzili, że kolory mają silny wpływ na stan i możliwości umysłu. Zielony uspakaja, żółty poprawia pamięć i nastrój. Czerwony kolor może kojarzyć się z seksualnością i agresją. Natomiast  badania uniwersytetu w British Columbia wykazały, że czerwony i niebieski poprawiają zdolność do aktywności kognitywnych. Zgodnie z wynikami badań, kolor czerwony okazał się tym, który wzmacnia zdolność koncentracji na zadaniach.

7. Wąchaj miętę pieprzową. Zapach mięty pieprzowej może poprawiać zdolność do koncentracji i wpływa na pamięć. Możesz używać ławo dostępnych olejków aromaterapeutycznych.

8. Przerwy.
Pamiętaj, że umysł nudzi się, gdy przez dłuższy czas skupiasz się na jakiejś czynności. Czy to nauka, praca, czy jakiekolwiek inne zadanie. Dlatego pamiętaj o przerwach, aby w tym czasie rozerwać się, odprężyć, zrobić kilka ćwiczeń czy zjeść lub wypić coś zdrowego.

autorka jest specjalistą od kreowania wizerunku i trenerem mentalnym
(również celebrytów i sportowców)
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy