Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany już w połowie grudnia 2020 r. Dotyczy on niedopełnienia obowiązków, a także przekroczenia uprawnień przez Mirosława Ś., dyrektora szpitala psychiatrycznego w Krychnowicach. Zarzuty wobec dyrektora wynikają z inwestycji realizowanej na terenie szpitala. Chodzi o budowę dróg pożarowych na terenie zabytkowego parku. Do rozpoczęcia tych prac wymagane były stosowne dokumenty, w tym zezwalająca przez konserwatora zabytków decyzja administracyjna, która miała dać zielone światło do budowy dróg i wycinki drzew.
- Te prace zostały zrealizowane bez takiej decyzji. W tym zakresie dyrekcji zarzucono niedopełnienie obowiązków, a przekroczenie uprawnień wynika z faktu podpisania umowy z wykonawcą, który został upoważniony do wejścia na teren obiektu i wykonania tych prac - informuje Beata Galas, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu - z uwagi na fakt, że zarzut obejmuje w swej kwalifikacji przepis karny z ustawy o ochronie zabytków, ten czyn zarzucony, o który został oskarżony dyrektor jest zagrożony karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności - dodaje prokurator.
Drugą osobą oskarżoną w tej sprawie jest kierownik Działu Inżyniera Głównego szpitala. Jemu również zarzucono przekroczenie uprawnień oraz poświadczenie nieprawdy w protokole.
- Dotyczy to wprowadzenia na teren szpitala wykonawcy, który realizował prace i wycinkę drzew. Poświadczenie nieprawdy w protokole dotyczy posiadania wszystkich wymaganych prawem zezwoleń i dokumentów wymaganych przy realizacji tej inwestycji. Zagrożenie karne jest takie samo - mówi Beata Galas.
W toku postępowania dyrektor początkowo odmówił składania wyjaśnień, nie przyznał się do popełnienia tego czynu. W dalszym jego toku złożył wyjaśnienia wskazując swoją wizję tej sytuacji, ale konsekwentnie nie przyznaje się do popełnienia czynu. Druga z osób oskarżonych też nie przyznała się do popełnienia czynu i skorzystała z prawa do odmowy złożenia wyjaśnień.
Katarzyna Kurek fot. Szymon Wykrota