Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Nocne zwiedzanie - co, gdzie, kiedy ?

Nocne zwiedzanie - co, gdzie, kiedy ?

Pomysł przywędrował z Berlina i znakomicie przyjął się nie tylko w Polsce, ale i w Radomiu. Co roku w połowie maja możemy za darmo zwiedzać wystawy i kolekcje, ale także zajrzeć w niedostępne zwykle dla zwiedzających zakątki np. muzeów. Placówki starają się też przygotować na tę szczególną noc równie szczególne atrakcje.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Wraz z kuratorami i pracownikami CRP zainteresowani zobaczą wystawy: Bolesława Biegasa, Andrzeja Bednarczyka i Adama Myjaka. Premierę będzie miała natomiast Boguchwała 2015 - poplenerowa prezentacja malarstwa. Organizatorzy zachęcają też do spaceru śladem historii i rzeźby – w pałac Józefa Brandta, po parku i do pracowni rzeźbiarskich. Zobaczymy, jak powstają ceramiczne naczynia wypalane widowiskową techniką Raku. Dzieci zaś poszukają skarbów ukrytych między tajemniczymi rzeźbami. Dla dorosłych przygotowano strefę gastronomiczną.
Muzyczną oprawą zajmą się dwa zespoły: The Lucyan Group oraz Paula i Karol. Muzyka wzbogacona zostanie odpowiednią oprawą świetlną.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego


Dokładnie w Noc Muzeów odbędzie się wernisaż nowej wystawy „Młoda Polska - Kobieta. Uroda, ubiór, codzienność” (stroje kobiece z lat 1895-1914) z kolekcji Krystiana Farysia oraz malarstwo, grafika, rysunek i rzemiosło artystyczne ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja „Motywy secesyjne na banknotach z kolekcji Juliusza Bieniasia.
Będzie pokaz mody inspirowanej secesją, koncert muzyki francuskiej i warsztaty taneczne, warsztaty kaligrafii – także secesyjnej, warsztaty robienia witraży i malarskie, paleontologiczne, mydlarskie. Dowiemy się również, kto wygrał konkurs plastyczny „Rynek – reanimacja. Moje wizje ożywienia rynku radomskiego”.
W Domu Gąski i Esterki zaplanowano, przy okazji wystawy „Zanim powstało miasto”,  zabawy archeologiczne i quiz archeologiczny „Zagadki spod ziemi”.
Jadło i napoje serwowane będą na tarasie.


Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”


Otwierana w sobotę wystawa „Język geometrii – półwiecze przemian”, obejmująca głównie malarstwo i formy przestrzenne polskich artystów nurtu sztuki geometrycznej oraz równoległe w czasie prace twórców zagranicznych. Będzie można także zobaczyć makietę odtwarzającą kompozycje zrealizowane na murach spacerniaków Aresztu Śledczego w Radomiu w ramach projektu „Horyzont wolności”. Chętnych autokary zabiorą do aresztu na zwiedzanie spacerniaków. Wejście wyłącznie z dowodem osobistym, a liczba miejsc ograniczona.
O godz. 19.45 - I Publiczny Zachód Słońca w Radomiu (na tarasie Elektrowni), czyli happening z udziałem publiczności i młodzieżowego kwartetu smyczkowego z Zespołu Szkół Muzycznych.

Muzeum Wsi Radomskiej

Hasło tegorocznej Nocy Muzeów w skansenie to „Tańce polskie”. Z tej okazji w skansenie będzie miała miejsce potańcówka nie tylko przy udziale wiejskich kapel, ale także młodych ludzi z miast, którzy grania tradycyjnych oberków i polek uczyli się od wiejskich muzykantów. Zabawa będzie przeplatana pokazami tradycyjnego tańca z regionu radomskiego. Kto nie umie jeszcze tańczyć mazurka czy oberka, niech się nie zraża – w godz. 17-19. w Domu Ludowym z Jedlni Poświętnego odbędą się taneczne warsztaty.


Jak dojechać?


Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji uruchamia w Noc Muzeów bezpłatną linię autobusową. „Setką” dotrzemy do (lub z) Muzeum im. Jacka Malczewskiego, Domu Gąski i Esterki i Kamienicy Starościńskiej (przystanek Reja/ Wolność), Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” i Państwowej Straży Pożarnej (przystanek Traugutta/ Piłsudskiego), na wystawę pojazdów Radomskie Klasyki na pl. Jagiellońskim (przystanek Pileckiego/ Kelles-Krauza), do Muzeum Wsi Radomskiej (przystanek Muzeum Wsi Radomskiej). Autobusy pojadą z os. Michałów, ul. Królowej Jadwigi, Mieszka I, Chrobrego, Rapackiego, Sempołowskiej, Paderewskiego, Zbrowskiego, 11 Listopada, Struga, Żwirki i Wigury, Kusocińskiego, Chrobrego, Pileckiego, Kelles-Krauza, 25 Czerwca, Słowackiego, Zagłoby, Cymerysa-Kwiatkowskiego, Grzecznarowskiego, Dowkontta, Poniatowskiego, przez pl. Dworcowy (powrót: Poniatowskiego), Traugutta, Żeromskiego (powrót: Wałową, Lekarską, Tochtermana), Reja, Limanowskiego, Toruńską, Wierzbicką, Warsztatową, obwodnicą, Żelazną, Stalową, Starokrakowską i Stawową do Muzeum Wsi Radomskiej.

Obowiązywać mają wszystkie przystanki, plus tymczasowe: Warsztatowa/Wierzbicka (w stronę skansenu), Potkanów/Stalowa (w stronę Żelaznej) oraz Muzeum Wsi Radomskiej.
Kursy z Michałowa będą wykonywane co 20 minut; pierwszy o godz. 18, a ostatni o godz. 1.21.



PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy