Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Podział województwa zniszczy Mazowsze

Podział województwa zniszczy Mazowsze
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

podział mazowsza4 copy

 

Podział furtką do wcześniejszych wyborów

Jak donosi DGP podział województwa oznaczałby wcześniejsze wybory do sejmików i to już na jesieni, czyli wtedy, kiedy lekarze i eksperci przewidują drugą falę epidemii COVID-19. Liczba zachorowań każdego dnia rośnie, szpitale borykają się z trudną sytuacją finansową i kadrową, a deficyt budżetowy na koniec tego roku szacuje się na 100 miliardów złotych! W takich warunkach, kiedy najważniejsze jest ratowanie zdrowia i życia ludzi oraz wyciąganie z zapaści gospodarki, miałyby się odbyć kolejne wybory.

Lider rozwoju stanie się liderem biedy

Według zapowiedzi miałyby powstać dwa województwa – pierwsze tworzyłaby Warszawa wraz z okalającymi powiatami, drugie – pozostała część regionu. Skutki takiego rozwiązania byłyby opłakane. Nowo powstałe województwo odczułoby to szczególnie dotkliwie. Osłabione Mazowsze bez metropolii warszawskiej będzie zmuszone utrzymać m.in. 3/4 dróg oraz połowę szpitali i instytucji publicznych za 13 proc. dotychczasowych dochodów. Jak mówi wicemarszałek Sejmu Piotr ZgorzelskiTo jest po prostu zbrodnia! To, co chcą zrobić jest pogłębieniem obszarów biedy i stworzeniem enklaw bogactw tylko po to, żeby rządzić województwem mazowieckim. Skutki? Nie starczy pieniędzy np. na utrzymanie szpitali, co doprowadzi do ich likwidacji, nie starczy pieniędzy na remonty dróg czy wozy dla OSP.

Środki z UE już są zabezpieczone!

Pomysłodawcy podziału województwa twierdzą, że podział jest potrzebny, aby zwiększyć środki unijne. To nieprawda. Nie potrzeba dzielić województwa administracyjnie, aby pozyskać unijne środki. Władze Mazowsza już o to zadbały. Od stycznia 2018 r. obowiązuje nowy podział statystyczny. Na potrzeby unijnych wyliczeń województwo traktowane jest jako dwa obszary: Warszawski stołeczny i Mazowiecki regionalny. Obecnie trwają zaawansowane prace nad perspektywą finansową UE 2021-2027, a Mazowsze zabiega o kilka miliardów złotych. – Mało tego – pomysł podziału województwa grozi wstrzymaniem programowania środków unijnych minimum na 2 lata, opóźnieniami i dezaktualizacją większości dokumentów – zaznacza wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Dwa razy drożej

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Dwa województwa to podwójna administracja – dwa urzędy wojewódzkie, dwa urzędy marszałkowskie, dwa sejmiki, podwójny zestaw podległych wojewodzie i marszałkowi służb, takich jak inspekcja transportu drogowego, straż pożarna, inspekcja handlowa, sanitarna, służby weterynaryjne, inspekcja ochrony środowiska. Kto za to zapłaci? Oczywiście mieszkańcy – Warszawy i Mazowsza.

Kolej droższa albo do zamknięcia

Zmiana granic administracyjnych będzie wymagała podziału spółki Koleje Mazowieckie na dwa odrębne podmioty. Jak wynika z opracowania prof. Pawła Swianiewicza  średnia rentowność Kolei Mazowieckich w województwie regionalnym wyniosłaby zaledwie – 38 proc. Oznacza to, że nowe województwo mazowieckie realizowałoby połączenia na liniach deficytowych i wymagających największego dofinansowania. Nie będzie go na to stać, co w praktyce przełoży się na olbrzymią podwyżkę cen biletów lub likwidację połączeń, a mieszkańcy regionu, którzy codziennie dojeżdżają do Warszawy do pracy czy szkoły, zostaną pozbawieni transportu.

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego

Adam Struzik (1)

Fot. archiwum UMWM

PiS chce rozbioru najdynamiczniej rozwijającego się regionu w tej części Europy. Robi to bez pytania mieszkańców o zdanie – bez konsultacji społecznych, bez referendum. To sposób na wcześniejsze wybory i próba przejęcia władzy. Nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby dzielić województwo – ani ekonomicznych, ani społecznych. Jest to manipulowanie granicami regionu z powodów politycznych. Pomysł jest absurdalny, prawnie niedopuszczalny i destrukcyjny. Nowo powstałe województwo nie dość, że byłoby biedne, to i całkowicie zależne od władzy centralnej.

Dariusz Piątek, burmistrz Skaryszewa

Dariusz Piątek (1)  Fot. archiwum prywatne

Po raz kolejny mamy do czynienia z próbą zawłaszczenia jedności terytorialnej województwa mazowieckiego. Po raz kolejny wprowadza się temat zastępczy, aby móc podzielić społeczeństwo. Podzielić mieszkańców Mazowsza w batalii o stolicę województwa, o którą już konkurują miasta Radom, Płock i Siedlce. Utworzenie nowego województwa będzie generowało ogromne koszty funkcjonowania nowych struktur, instytucji, urzędów czy spółek. Kto poniesie koszty ich utworzenia i utrzymania? Doprowadziliśmy do statystycznego podziału Mazowsza, dzięki któremu unijne wsparcie oraz środki finansowe z innych źródeł w sposób zrównoważony wpływają na rozwój całego Mazowsza. Podział Mazowsza to także ogromny spadek dochodów nowo wyodrębnionego województwa mazowieckiego. Należy zwrócić uwagę, że największe przedsiębiorstwa swoją siedzibę mają w Warszawie i to dzięki nim możemy korzystać z wpływów z podatku CIT na poziomie 87 proc., a nie tylko 13 proc. Budżet nowego województwa byłby zbyt niski, aby utrzymać całą administrację, a korzystanie ze środków unijnych byłoby w znacznym stopniu ograniczone ze względu na brak wkładu własnego. Nie stać nas na podział Mazowsza. Dziś, ta biedniejsza część województwa mazowieckiego ma możliwość korzystania z różnego rodzaju instrumentów wsparcia. Po podziale takiej szansy nie będzie.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Andrzej Jung, starosta powiatu kozienickiego

Andrzej Jung, starosta kozienicki (1)

Fot. Edyta Marczak starostwo w Kozienicach

Taki podział już był i należy z historii wyciągać wnioski. Województwo, które miałoby powstać, bez Warszawy będzie niewydolne finansowo. Staniemy się regionem skrajnie biednym. O wielu inwestycjach będziemy musieli zapomnieć, chociażby o tych kosztownych, jak budowa i remonty dróg czy doposażanie szpitali. Niepokoi mnie również sposób, w jaki rządzący dążą do tego podziału. Gdzie w tym wszystkim są mieszkańcy? Ostentacyjnie są pomijani, a przecież to ich zdanie powinno być decydujące.

Mariusz Strąk, wójt gminy Sienno

Mariusz Strąk wójt gminy Sienno (1)  Fot. Urząd Gminy Sienna

Podział Mazowsza to nie tylko zmniejszenie możliwości finansowych i inwestycyjnych dla gmin wiejskich, dla których wsparcie z budżetu województwa mazowieckiego jest motorem napędowym rozwoju gminy i wyrównywania szans między regionami. To również dezaktualizacja większości planów i strategii, które niejednokrotnie stanowią podstawę do pozyskania środków unijnych, które są kluczowe dla rozwoju społecznego, zdrowotnego i oświatowo-kulturalnego oraz prowadzonych inwestycji infrastrukturalnych na terenie gmin wiejskich. To także rodzące się bariery w dostępie do specjalistycznych usług medycznych i ośrodków edukacyjno-oświatowych. To ogromne skutki finansowe, również dla całego kraju, związane z utrzymaniem podwójnej administracji. Nowy podział administracyjny to również kwestia zmiany siedziby – stolicy województwa, co pociągnie za sobą i tak mocno nadużyte problemy komunikacyjne z dalej wysuniętych krańców województwa.

Materiał partnera Fot. UMWM

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~Anonim 5.173.136.*** 2020-08-06 14:06
  Ileż tu krzyku i PSLowskich aparatczykach. A PiSowskich nie ma ? W PiS to dopiero są awanse i posady za merytorykę ? Bzdura.
  • 83%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Ooo 83.9.219.*** 2020-08-06 14:28
   Województwo świętokrzyskie zostało stworzone jako magazyn posad dla kolesi z SLD. Kto dziś pamięta o SLD? A świętokrzyskie jest nadal, razem ze swoimi urzędami i samorządem, dzięki temu Kielce kwitną. Każdemu wrogowi podziału powrarzam - zapomnij o PiS, pomyśl o Radomiu!
   • 90%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 178.235.185.*** 2020-08-06 15:22
   Kielce i świętokrzyskie zawsze miało gospodarza miejscowego który dbał o rozwój ! W Radomiu gospodarz był przywożony w teczce.Nawet sekretarz KW był spoza Radomia.O świętokrzyskie zadbał Gosiewski dlatego społeczeństwo postawiło mu pomnik.O Radom kto ma zdbać Suski,Bielan,Kluzik-Rostkowska ??? Oni mają Radom w głębokim poważaniu,radomianie są im potrzebni do wyborów !!!
   • 52%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~HTP 37.225.58.*** 2020-08-06 16:45
   Za to Witkowski on to dopiero ubogacił Radom, prawdziwy prezydent z dokonaniami tylko jakimi
   • 95%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Belmondo 37.47.215.*** 2020-08-06 19:34
   Htp pisowski aparatczyku. Twoj kosztowniak byl lepszy? kaczynski z kotem sa lepsi? J...c was wsztstkich politykow, poslow itp. Za moja kase zyjecie a dla nas nic nie robicie darmozkady. Struzik tez chuj.
   • 77%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 178.235.185.*** 2020-08-06 21:36
   HTP-do czego to napisałeś trollu ???
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~HTP 188.146.101.*** 2020-08-07 09:46
   tu taki trzaskowski by się przydał, plażę by wybudował czynną trzy miesiące, kozy by pohodował potem można by je było zjeść w jakiejś knajpie, strefę relaksu by wyTrzasnął za okrągłą bańkę, palety by się znalazły, obiekty sportowe wybudowałby w ekspresowym tempie jak remontuje Skrę, Potok Północny przerobiłby w Ściek Północny coś by się zadziało a tym wszystkim mógłby zarządzać zdalnie więc i gabinet by nie był potrzebny
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~HTTP 178.235.179.*** 2020-09-08 20:53
   A Wy ich wybieracie czy my? Jakim cudem skóra są tacy zło w Radomiu uzyskują tyle głosów?
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Radom stolicą 83.6.41.*** 2020-08-08 11:57
  nie zniszczy mazowsze tylko stracę posade. utnie mi sie koryto. wy dla mazowsza nic nie robicie
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Radom stolicą... Małopolski 178.235.179.*** 2020-09-08 20:27
   Radom to może być stolicą ale Małopolski a nie Mazowsza. Nigdy nie leżał, nie leży i nie będzie leżał na Mazowszu :-)
   • 50%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~e tam 37.225.23.*** 2020-08-06 10:38
  Pali się gruncik pod psl-owskimi nóżkami? Było wcześniej dbać o RADOM. Na koalicji z W-wą wychodzimy jak na przyjaźni z USA - tylko dokładamy w centralne portfele. Wszystkie instytucje zabrane (pewnie i Lasy i Policję też to czeka), Wysysają z nas co tylko można. Jeden z wice prezydentów W-wy powiedział, że stolica bez nas zbankrutuje, to tylko potwierdza fakt. Lepsza własna bieda, niż bogactwo z Warszawą. Już nam przez te 20 lat nadawali, że hoho.
  • 92%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~o tam 178.235.179.*** 2020-09-08 19:53
   Mogliście wybrać Kielce te 20 lat temu.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~radomianin 37.225.24.*** 2020-08-06 12:52
  Nie jest za PiS, nie jestem za PO czy PSL. Jestem za Radomiem. Niech żyje Radom!, Wojewódzki Radom!
  • 91%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Mazowszanin 178.235.179.*** 2020-09-08 19:51
   No niech żyje ale może nie na Mazowszu tylko w Małopolsce?
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Emeryt 37.30.15.*** 2020-08-06 13:17
  Paszol von zielone miejskie rolniki! Radom był i jest niszczony od 1976roku do spółki z komuchami!!!
  • 88%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Emerytka? 178.235.179.*** 2020-09-08 19:49
   A kto go budował po wojnie? PiS czy PO?
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~HTP 37.225.58.*** 2020-08-06 16:43
  He he he PSL to się boi, że utraci Mazowsze. A w sprawach finansowych będzie dokładnie odwrotnie, powiaty bardzo zyskają na wyodrebnieniu Warszawy a Radom i Płock najbardziej.
  • 85%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~HTTP 178.235.179.*** 2020-09-08 19:46
   Mazowsze? Płock jeszcze rozumiem ale Radom to tylko lub aż mazowieckie.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Aloha free 5.173.136.*** 2020-09-08 11:19
  Wrescie Radom zyska a nie ciągle upokarzany od czasów gierka. Jak wprowadzali 500+ też krzyczeli że nie ma pieniędzy i jest to nie do zrealizowania program haha a tu proszę jakoś działa i ma się dobrze.
  • 67%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 5.173.136.*** 2020-08-06 22:07
  Dlaczego PiS przytula zdradzieckie twarze, spokrewnione z donosicielami SB ? Ot taka zagadka.
  • 82%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~HTP 188.146.101.*** 2020-08-07 09:40
   a dlaczego tobie pominiejszyli emeryturę kilka lat temu?
   • 77%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 37.47.214.*** 2020-08-07 17:09
   Hejt Stop - ten komentarz został zablokowany.
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 5.173.136.*** 2020-08-07 18:08
   Nie pomniejszyli. Nie bój nic. Tam jest tak, że jak "nasz" złodziej to może być, jak obcy to złodziej. Jak tylko zechcesz to poszukasz nawet w necie kogo radomski PiS przytulił z rodziny TW SB.
   • 80%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Zibi 37.225.24.*** 2020-08-07 18:04
  Ten bezczelny człowiek zabiera głos, przyspawany do stołka. Już dosyć niszczył radom. Jest już czas najwyższy odejść. Emerytura dziadku!!!!!. I to szybko.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 83.6.42.*** 2020-08-07 07:14
  nie ma więcej piesków pslowskich? zielona stonka murem za szkodnikiem struzikiem dyscyplina partyjna ważniejsza od dobra regionu radomskiego? podziękujemy wam przy wyborach zielona pstytutko
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 5.173.128.*** 2020-08-07 17:25
   zielona stonka wymarznie niedługo nawet jej szkodnik struzik nie pomoże kiedy rozdepcze się robala najgorsze że pomagają jej ludzie z Radomia rafały rajki i piontki
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy