Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Różnorodność i atrakcyjność, czyli wakacje na Mazowszu

Różnorodność i atrakcyjność, czyli wakacje na Mazowszu

Mazowsze to największe województwo, bardzo różnorodne i ciekawe. A co ważne, odkrywając jego uroki, nie spędzimy wielu godzin w aucie czy pociągu. Ostatnie miesiące pokazały, że zbliżające się lato będzie inne niż w ubiegłych latach. Jak wynika z badań ponad połowa Polaków zamierza spędzić te wakacje w kraju.

Samorząd województwa będzie w te wakacje zachęcać do wypoczynku na Mazowszu. Kampania promująca wypoczynek weekendowy i wakacyjny będzie skierowana do osób aktywnych, lubiących spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną przy dobrym i zdrowym jedzeniu. Chcemy pokazać Mazowsze jako dobry kierunek zarówno na wyjazd weekendowy, jak i dłuższy wypoczynek. Promujemy Mazowsze bogate w walory naturalne – przyrodnicze i krajobrazowe oraz perły dziedzictwa kulturowego i  historycznego – wskazuje marszałek województwa Adam Struzik.

Odwiedzający Mazowsze mogą wybierać spośród wielu miejsc noclegowych o różnym standardzie i lokalizacjach. W regionie jest ponad 600 obiektów, które mogą przyjąć 6,3 tys. gości. Ponad 100 z  nich to kwatery agroturystyczne.


PO MAZOWSZU ROWEREM I KAJAKIEM

Na energicznych i żądnych przygód czekają setki kilometrów wyjątkowych szlaków. W tym rejonie Mazowsza na cyklistów czeka trasa prowadząca przez Puszczę Stromiecką i Kozienicką. Proponowana ścieżka prowadzi początkowo skrajem Puszczy Stromieckiej. Typowy krajobraz południowego Mazowsza zachował się w tym rejonie niezmieniony od stuleci. Na południe od Radomki rozciąga się Puszcza Kozienicka, która najbardziej przypomina przepastne bory z czasu królewskich łowów. Podobnie jak przed wiekami – schronienie wśród wiekowych sosen znajduje wiele gatunków zwierząt. Inną propozycją dla aktywnych jest żeglowanie m.in.: po Zalewie Zegrzyńskim, spływy kajakowe Pilicą, Bugiem, Narwią, urokliwym Liwcem czy Świdrem.

NA RADOMSKIEJ WSI

fot. arch. Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu (1)

Fot. archiwum Muzeum Wsi Radomskiej

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

W dawne czasy przenieść się możemy, odwiedzając Muzeum Wsi Radomskiej. Znajdziemy w nim rekonstrukcję XIX-wiecznej radomskiej wsi – dwory szlacheckie ze spichlerzami, kurnikami, czworakami i  kuźnią, zagrody chłopskie oraz kościół z unikatowymi malowidłami i dzwonnicą zbudowaną bez użycia gwoździ. Jednak znakiem rozpoznawczym skansenu jest największa w Polsce kolekcja wiatraków i uli.

Dzięki wsparciu z funduszy unijnych oraz budżetu Mazowsza muzeum wzbogaciło się o kolejne eksponaty i trasę turystyczną – „Zdarzyło się kiedyś nad wodą”. Wzdłuż rzeki Kosówki, płynącej przez teren skansenu ustawione zostały młyny, tartak oraz zagroda z Solca nad Wisłą. Powstał również kompleks budynków obsługujących turystów: kasa biletowa i amfiteatr oraz ośrodek edukacji muzealnej.

Skansen tętni życiem. Odbywają się w nim liczne imprezy tematyczne, podczas których zobaczyć można jak wyglądało życie na dawnej radomskiej wsi.

SIĄDŹ POD LIPĄ

Niecałą godzinę drogi od Radomia, w Czarnolesie znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego. Jego historia związana jest z książęcą rodziną Jabłonowskich z Wołynia, która w połowie XIX w. kupiła Czarnolas z myślą o gromadzeniu pamiątek po Janie Kochanowskim.

Muzeum funkcjonuje w XIX-wiecznym dworku rodziny Jabłonowskich, który powstał niemal w tym samym miejscu, w którym stał dawny dwór Kochanowskich. Otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym ze stawami. Odnaleźć tam można symboliczny sarkofag córki poety – Urszuli, a  w  miejscu, w którym rosła słynna czarnoleska lipa leży dziś tajemniczy głaz. Wystarczy na nim przysiąść, aby tak, jak poeta pod lipą, odnaleźć natchnienie.

Dworek zaaranżowany jest na styl renesansowy, a w każdej kolejnej sali poznać można kolejne etapy życia Jana Kochanowskiego – edukacja, pobyt na dworze królewskim, okres czarnoleski – ziemianin i  głowa rodziny oraz działalność publiczna.

W SERCU MAZOWSZA

Miłośników fortyfikacji i obiektów wojskowych zachwycą Twierdza Modlin, ale też liczne zamki. Po Mazowszu można również wędrować szlakami Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Pasjonaci techniki i historii powinni wybrać się do Żyrardowa – prawdziwej perełki na skalę europejską, zrewitalizowanej przy wsparciu środków z UE XIX-wiecznej osady fabrycznej, która zaskakuje industrialną architekturą.

SZKUTĄ PO WIŚLE

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

fot. Biuro Prasowe UMWM (1)

Fot. Biuro Prasowe UMWM

Królowa tradycyjnej żeglugi drewnianej na wiślanych wodach. „Dar Mazowsza” powstał w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, dzięki środkom z budżetu województwa. Kadłub łodzi ma 16 metrów długości i 5 metrów szerokości, a po rozłożeniu steru ponad 20 metrów. Składany maszt mierzy 10 metrów wysokości i jest wyposażony w żagiel rejowy o powierzchni 42 m2. Więcej na: www.rokwisly.pl.

RODZINNE WAKACJE

fot_Marcin_Brzomiński (1)

Fot. Marcin Brzomiński

Farma Iluzji w Mościskach, nowo otwarty Suntago Wodny Świat w Park of Poland we Wręczy czy Dzielnica Filmowa w Zalesiu Górnym oraz Park Bajka w Błoniu i Julinek to miejsca, w których najmłodsi nie będą się nudzić.

Wielką frajdą dla małych i dużych podróżników może być wyprawa do Sochaczewa. Podróż kolejką wąskotorową to świetna propozycja dla całej rodziny. Najmłodszych na pewno ucieszy ognisko i pieczenie kiełbasek, starsi na wyprawę mogą zabrać rowery. Przejażdżka zaczyna się od zwiedzania muzeum i zabytkowych pociągów. W  trasę wyruszymy natomiast w wagonach typu 1A, które ciągnie zabytkowa lokomotywa spalinowa Lxd2-342. Pociąg retro rusza z  Sochaczewa w stronę Wilcza Tułowskiego. Przemierzając malownicze pola i lasy, zabytkowy skład dociera na skraj Puszczy Kampinoskiej. To pierwszy przystanek na trasie, podczas którego można wybrać się na spacer. Po nim pociąg rusza dalej – do stacji Tułowice, gdzie znajduje się kolejne miejsce odpoczynku – Osada Puszczańska nad kanałem Łasica. Tu dla wszystkich podróżnych organizowane jest ognisko oraz grill.

Więcej o wakacyjnych ofertach: https://www.mazovia.pl/aktualnosci/art,8072,odpocznij-na-mazowszu-otwarcie-sezonu-turystycznego.html

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy