Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Wierzby dla muzeum

Wierzby dla muzeum

Organizowany od kilkunastu lat przez mazowiecki samorząd konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” ma na celu pobudzenie pracy muzeów poprzez wyłonienie najlepszych placówek i ich promocję, a także wyróżnienie i nagrodzenie najbardziej interesujących przedsięwzięć. Kategorii ocenianych przez komisję jest sześć: wystawa zorganizowana lub współorganizowana przez mniejsze muzeum, wystawa zorganizowana lub współorganizowana przez większe muzeum, projekt otwarty, projekt edukacyjny, plakat muzealny i wydawnictwo muzealne. W tej edycji do konkursu zgłoszono 130 zdarzeń z całego woj. mazowieckiego. O tytuł najciekawszej wystawy zorganizowanej przez mniejszą placówkę ubiegało się dziewięć ekspozycji, a przez większą – 30. Do miana najlepszego projektu otwartego pretendowało 25 przedsięwzięć, a najlepszego projektu edukacyjnego - 27. Plakatów zgłoszono 17, a wydawnictw 22.

Za najlepszą wystawę zorganizowaną przez większe muzea jurorzy uznali otwartą latem ubiegłego roku w kamienicy Gąski i Esterki ekspozycję „Muzeum Historii Radomia”. Pierwsze miejsce przypadło Muzeum im. Jacka Malczewskiego ex aequo z wystawę „Bernardo Bellotto. W 300 rocznicę urodzin malarza” zorganizowaną przez Zamek Królewski w Warszawie.

 Pomysły powołania do życia muzeum historycznego Radomia sięgają dwudziestolecia międzywojennego. Zabiegali o to tacy wybitni regionaliści, jak ks. Jan Wiśniewski, ks. Józef Rokoszny czy Henryk Sznuro, a współcześnie - znany radomski społecznik Aleksander Sawicki. Udało się to marzenie spełnić dzięki pomocy samorządu województwa mazowieckiego – przypomina Adam Duszyk, wicedyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego. - Po zaledwie trzech latach przygotowań – dwa lata trwał remont, a kolejny rok budowa ekspozycji - udało się stworzyć jedną z najnowocześniejszych wystaw w Polsce, łączącą tradycyjną formę muzeum z multimediami.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+

Efektowna, trzykondygnacyjna ekspozycja to efekt pracy zarówno historyków oraz muzealników, jak i specjalistów od identyfikacji wizualnej. Do tej ostatniej wykorzystano m.in. figury geometryczne, będące głównymi elementami składowymi sygnetu logo oraz piktogramów reprezentujących poszczególne sekcje wystawy. I tak w świetle wydarzeń historycznych piktogramy symbolizują np. dominację Kościoła nad strukturą państwową; spojrzenie na Radom przez pryzmat religii, kultury i sztuki; miasto jako punkt centralny osadzony w strukturze państwowej, czy ruch robotniczy inspirowany przez ludzi. Każdej epoce (i sali wystawienniczej) została także przyporządkowana inna barwa. Ważnym elementem identyfikacyjnym Muzeum Historii Radomia jest wielkoformatowy wydruk-legenda, objaśniający symbolikę i znaczenie piktogramów. Bogate, ponadtysiącletnie dzieje Radomia przedstawione zostały zarówno za pomocą historycznych artefaktów, jak i licznych filmowych i fotograficznych aplikacji (w dużej części dźwiękowych), łączących walor edukacyjny z grą i zabawą.

 Główną misją ekspozycji „Muzeum Historii Radomia” jest definiowanie i utrwalanie tożsamości Radomia oraz konsekwentna budowa dumy radomian z miejsca, w którym mieszkają i pracują. Dla gości spoza Radomia czy kraju zaś wystawa jest wielopłaszczyznową opowieścią o niepokornym mieście, które zawsze mocno zaznaczało swą obecność na kartach historii Polski, czy to poprzez rozgrywające się tu zdarzenia, czy też z uwagi na wybitnych radomian, którzy rozsławiali na cały świat swoje miasto – mówi Adam Duszyk.

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zostało także docenione za grafikę. Drugie miejsce zajął plakat do wystawy „Grupa Dziesięciu (1932-1939) Zrzeszenie Artystów Krakowskich” (kuratorka Magdalena Kołtunowicz), którego autorką jest Monika Zahorska. Pani Monika od lat pracuje w Dziale Techniczno-Plastycznym MJM. Zajmuje się realizacją wystaw, odpowiada także za projekty graficzne plansz poglądowych, zaproszeń czy właśnie plakatów. Absolwentka Liceum Plastycznego im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach i wychowania plastycznego na Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego.

Radomskie muzeum może się też pochwalić Wierzbą w kategorii projekt edukacyjny. Na trzecim miejscu jurorzy sklasyfikowali „Radomski Program Edukacji Historycznej” autorstwa dr. Adama Duszyka.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

 Odkrywanie i popularyzowanie historii Małych Ojczyzn to dziedzina aktywności intelektualnej coraz bardziej popularna na całym świecie. Bez określenia swojej własnej tożsamości żadne społeczeństwo nie będzie miało szansy na szybki rozwój – twierdzi dr Duszyk. - Radom jest specyficznym miastem, ponieważ swoją tożsamość historyczno-kulturową musi ciągle budować na nowo. Wydarzenia z czerwca 1976 roku utrwaliły w opinii publicznej jednoznaczny obraz miasta przemysłowego, borykającego się z ciągłymi problemami. Potrzebą chwili stała się więc zorganizowana edukacja historyczna skupiona na dziejach miasta i regionu.

Radom jest pierwszym miastem w Polsce, które w sposób systemowy wprowadziło taką edukację. Najpierw była wystawa „Radomian portret własny”, której katalog (a ponadto kalendarz na 2022 rok z sylwetkami najwybitniejszych radomian) trafił do radomskich szkół. Drugim etapem „Radomskiego Programu Edukacji Historycznej” było stworzenie wystawy „Muzeum Historii Radomia”. Najważniejsze jednak w RPEH są dwa wydawnictwa opracowane przez dr. Adama Duszyka. Pierwszy tom to 10 gotowych scenariuszy lekcji na temat dziejów naszego miasta, drugi jest rodzajem ćwiczeniówki zawierającej testy sprawdzające wiedzę o Radomiu. Obie publikacje są w każdej szkolnej bibliotece. Dodatkowo, by ułatwić nauczycielom pracę z podopiecznymi, na stronie internetowej Muzeum Historii Radomia znalazły się scenariusze lekcji o dziejach grodu nad Mleczną, materiały pomocnicze, filmy, prezentacje i podcasty. Radomski Program Edukacji Historycznej przeznaczony jest głównie dla uczniów szkół ponadpodstawowych, ale władze miasta rekomendują przeprowadzanie podobnych lekcji także w starszych klasach podstawówek.

https://www.cozadzien.pl/radom/wierzby-przyznane/93637

Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji "Stop hejt".

Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy