- Najtrudniejszy zdecydowanie był okres pierwszego półrocza i skutkował największym wzrostem bezrobocia - mówił Sebastian Murawski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu.
Podczas drugiej fali pandemii nie było tak znaczących wzrostów bezrobocia.
- Od lipca ta krzywa wzrostu bezrobocia zaczęła spadać aż do października, dopiero w październiku bezrobocie zaczęło wzrastać - dodał.
Porównując grudzień 2020 roku do grudnia 2019 roku wzrost poziomu bezrobocia na terenie działania Powiatowego Urzędu Pracy wynosi 9,6 %.
- Patrząc po liczbie zwolnionych osób na przestrzeni roku to zwolnienia dotknęły wszystkich branż zarówno produkcyjnych, handlowych jak i usługowych - wyjaśnił Sebastian Murawski.
Branże, które miały największe zapotrzebowanie na pracowników to zdecydowanie medyczna, transportowa, sektor handlowy: magazynier, sprzedawca. Natomiast w sektorze usługowym nie brakowało ofert dla kosmetyczek i salonów fryzjerskich.
- Dla przedsiębiorców największą pomocą, którą udzieliśmy w ubiegłym roku to wypłata ponad 140 mln zł w ramach tarczy antykryzysowej - oznajmił dyrektor.
Natomiast osoby bezrobotne mogą korzystać ze staży, z dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej oraz ze szkoleń.
- Tych środków wydaje się, że nie zabraknie, ponieważ otrzymaliśmy ich dużo jest to 51 mln zł na 2021 rok - dodał Murawski.
W 2020 roku Powiatowy Urząd Pracy rozpatrzył około 5 tys. wniosków dot. przeciwdziałaniu bezrobociu i około 25 tys. wniosków związanych z pomocą w ramach tarczy antykryzysowej.
Beata Staniaszczyk