Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

250 milionów z samorządu Mazowsza

250 milionów z samorządu Mazowsza
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Remonty dróg gminnych i powiatowych, obiekty sportowe, nowe samochody dla OSP, remonty strażnic, stacje meteorologiczne, inicjatywy sołectw i działkowców – lista przedsięwzięć, które będzie można w tym roku zrealizować przy udziale środków z budżetu Mazowsza jest wyjątkowo długa. – Widzimy, że to ma sens. Kwota na nasze autorskie programy wsparcia jest niebagatelna, a ich efekty są z roku na rok coraz bardziej widoczne. Dlatego zachęcam do aktywnego udziału i zgłaszania się po środki – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

Mazowsze pomaga samorządom
Autorskie programy wsparcia samorządu województwa mazowieckiego to już stała pozycja w budżecie regionu. Co roku władze Mazowsza przeznaczają na ten cel coraz większe pieniądze. Wynika to nie tylko z dobrej kondycji finansowej województwa, ale przede wszystkim z potrzeb samorządów i efektów, które doceniają mieszkańcy.

– Dostrzegamy, że te pieniądze w pewien sposób procentują. Są impulsem rozwoju, dają samorządom możliwość realizacji inwestycji, na które nie mogłyby sobie pozwolić bez naszego wkładu. Przez te kilka lat udało się wesprzeć tysiące przedsięwzięć. W ten sposób bardzo konsekwentnie realizujemy zasady samorządności, solidarności i pomocniczości. Efekty wsparcia Mazowsza widać praktycznie w każdej gminie. To bardzo buduje. Dlatego w tym roku po raz kolejny otwieramy nabory na nasze programy. Jest o co walczyć. W puli mamy blisko 250 mln zł – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W tym roku na realizację aż dziesięciu programów wsparcia samorząd województwa mazowieckiego przeznaczy blisko 250 mln zł.

– To nasza samorządowa odpowiedź na głosy mieszkańców. Chcemy, aby wszystkim Mazowszanom żyło się komfortowo i bezpiecznie. Aby oddychali świeżym powietrzem i mieli miejsca, w których mogą odpocząć, spotkać się z bliskimi, zregenerować się. Zachęcam wszystkie mazowieckie gminy i powiaty do ubiegania się o wsparcie z budżetu Mazowsza. Szczegółowe informacje już od początku przyszłego tygodnia będzie można znaleźć na www.mazovia.pl – zachęca Mirosław Adam Orliński, wiceprzewodniczący sejmiku.

151 mln zł na równomierny rozwój Mazowsza
Na realizację programu samorząd Mazowsza przeznaczy w tym roku rekordowe 151 mln zł, w tym 95 mln zł to pieniądze, które wspomogą nowe projekty samorządów. Reszta kwoty zostanie przeznaczona na kontynuację już rozpoczętych przedsięwzięć. W ramach Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego w regionie płockim realizowane były m.in. przebudowa drogi powiatowej relacji Góra – Dobrsk – Gralewo, budowa łącznika obwodnicy Gąbina w ciągu drogi wojewódzkiej 577, przebudowa ul. Parcelowej w nowym Duninowie, remont drogi gminnej relacji Tupadły – Niemczewo – Karsy, rozbudowa i przebudowa dróg na osiedlu Radziewie w Płocku czy przebudowa i budowa ulic osiedlowych w Bielsku.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

10 mln zł na obiekty sportowe
Boisko do gry w piłkę ręczną przy Szkole Podstawowej nr 21 w Płocku, remont sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Pacynie czy skocznia w dal i strefy workout przy Szkole Podstawowej w Nowym Duninowie to tylko niektóre efekty programu wspierającego rozwój mazowieckiej bazy sportowej w regionie płockim. W sumie do tej pory dzięki pomocy Mazowsza powstało lub zostało wyremontowanych 289 obiektów sportowych.

Rolę tego instrumentu wsparcia dostrzega Tomasz Kominek, dyrektor delegatury urzędu marszałkowskiego w Płocku – W naszym regionie w ramach tego programu powstało kilka ciekawych obiektów, które polubili mieszkańcy. To ważne, bo to właśnie z myślą o nich, o ich dobrej kondycji i samopoczuciu są realizowane tego typu działania. Teraz w dobie pandemii, pracy zdalnej i potrzebie zatroszczenia się o zdrowie, miejsca do rekreacji i sportu są na wagę złota.

W tym roku na rozbudowę i przebudowę istniejących oraz budowę nowych obiektów sportowych samorząd województwa zarezerwował 10 mln zł. Będzie można zdobyć pieniądze z budżetu Mazowsza na m.in. hale i boiska sportowe, korty tenisowe, skateparki, lodowiska, obiekty do uprawiania sportów wodnych, a także siłownie plenerowe, pumptracki czy też place sportowo-rekreacyjne, z wyłączeniem jednak placów zabaw. Maksymalne dofinansowanie, o które można się ubiegać to 200 tys. zł. Nabór do tegorocznej edycji programu ruszy 1 marca i potrwa do 22 marca.

11 mln zł na ochronę powietrza
Na przedsięwzięcia w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu (MIWOPiM) władze Mazowsza przyznały aż 11 mln zł. W ramach programu będzie można się ubiegać o wsparcie na zadania z zakresu ochrony powietrza (inwentaryzacja źródeł ciepła, kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej, akcje edukacyjno-informacyjne czy zakup, montaż i uruchomienie ogólnodostępnej stacjonarnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych) i ochrony mikroklimatu (zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z ogródkiem meteorologicznym, tworzenie nowych i rewitalizację istniejących terenów zieleni czy retencjonowanie wody deszczowej). Nabór do programu planowany jest od 3 do 26 marca.

15 mln zł dla ochotniczych straży pożarnych
W tym roku samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył aż 15 mln zł na zakup lekkich samochodów ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą, sprzęt specjalistyczny oraz odzież ochrony indywidualnej strażaka (hełmy strażackie z latarkami, buty strażackie, ubrania specjalne, rękawice specjalne). Wsparciem samorządu Mazowsza mogą zostać objęte jednostki OSP wpisane do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), ale też te, które pretendują do spełnienia warunków włączenia do systemu. Nabór wniosków trwa od 1 do 12 marca br.

5 mln zł na remonty lub modernizację strażnic OSP
Strażacy ochotnicy mogą również liczyć na pomoc finansową Mazowsza przy remontach i modernizacji remiz. Radni województwa mazowieckiego wygospodarowali na ten cel 5 mln zł. Maksymalne wsparcie, o jakie można się ubiegać to 25 tys. zł. Wnioski będzie można składać w terminie od 1 do 12 marca 2021 r.

1 mln zł na ogródki działkowe
To już trzecia edycja programu wsparcia dla działkowców. Samorząd Mazowsza przeznaczy na ten cel 1 mln zł. W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców będzie można ubiegać się o środki na budowę i modernizację infrastruktury ogrodowej. Chodzi o działania, dzięki którym poprawi się przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. O wsparcie dla działkowców powinny wnioskować samorządy. Z dotacji w ramach tego programu skorzystał m.in. ROD im. Marii Konopnickiej z Sierpca. Działkowcy zmodernizowali instalację monitoringu na terenie ogródków (2019 r.) oraz wyremontowali część zewnętrznego ogrodzenia (2020 r.). Nabór wniosków ruszy 15 marca i potrwa aż do 30 kwietnia.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

15,1 mln zł dla sołectw
Na realizację czwartej edycji Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw Mazowsze władze regionu zarezerwowały 15,1 mln zł. Liczba wspartych projektów będzie zależeć od wielkości gminy. Dzięki pomocy samorządu Mazowsza w ciągu ostatnich trzech lat zrealizowanych zostało blisko 2800 różnego rodzaju projektów, w tym również te z regionu płockiego, m.in. zamontowano oświetlenie solarne w miejscowościach Nowe Grabie, Nowa Korzeniówka, Potrzebna i Kępina (gm. Gąbin), zbudowano plac zabaw w sołectwie Wrogocin (gm. Drobin) czy wyremontowano świetlicę w Rudowie (gm. Bielsk). Sołectwa będą mogły się starać, tak jak w ubiegłych latach, o wsparcie na m.in. rewitalizację skwerów, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Nabór ruszy już na początku marca.

Miliony na wsparcie ZOZ-ów oraz nauczanie zdalne
Władze Mazowsza pracują jeszcze nad dwoma programami wsparcia. Jeden skierowany jest do mazowieckich szkół. Ma wspomóc uczniów i nauczycieli w nauce zdalnej. Szkoły zostaną doposażone w nowoczesny sprzęt, taki jak komputery, laptopy, drukarki oraz tablice multimedialne. W ubiegłym roku udało się na ten cel pozyskać wsparcie unijne i przy pomocy wkładu własnego województwa w wysokości 10 mln zł zrealizować projekt unijny o wartości 35 mln zł. Dzięki temu uczniowie 236 mazowieckich szkół z całego Mazowsza otrzymali pomoce naukowe przydatne w nauce zdalnej. Drugi program, nad którym pracują urzędnicy dotyczy poprawy wyposażenia zakładów opieki zdrowotnej na potrzeby prowadzenia rehabilitacji pacjentów po COVID-19. Oba programy mają ruszyć w drugim kwartale 2021 r.

6 mln zł na remonty zabytków
W tym roku na remonty obiektów zabytkowych samorząd Mazowsza przeznaczył 6 mln zł. W ramach dotychczasowych edycji programu dofinansowano już ponad 250 inwestycji. Nabór zgłoszeń zakończył się 22 lutego br. Wnioskodawcy mogli ubiegać się o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych regionalnych zabytków.

Szczegółowe informacje o tegorocznych samorządowych programach wsparcia będzie można znaleźć od 1 marca na www.mazovia.pl

Marta Milewska (Urząd Marszałkowski / fot. archiwum)

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~Anonim 188.146.101.*** 2021-02-28 20:23
  Gdyby Radom nawet otrzymał 250 mln to Ekipa NiePOradków i tak by nic nie była w stanie z tym zrobić, bo to takie gnomy jakich próżno szukać. Wywieźć ich na taczkach powinni kibice Radomiaka, niech cała Polska patrzy, jak należy traktować dormozjadów.
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~HTP 86.170.168.*** 2021-02-28 19:11
  PiS to najgorsze zło jakie spotkało Polskę po 1989r z takimi szujami jak Obajtek czy towarzysz Piotrowicz.
  • 50%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Bolek 37.47.50.*** 2021-02-28 16:50
  Radom To nie mazowsze Wszystko do Radomia Oddzielić radom od mazowsza Caryca
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Stan 37.225.28.*** 2021-02-28 10:12
  Struzik i wszystko jasne. Jak za gierka
  • 80%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~DEGLOMERACJI CZAS. 62.122.118.*** 2021-02-28 10:55
   ...to jest taka swoista gierka Struzika z ferajną przeciwko Radomiowi od 23 lat.
   • 83%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 78.10.207.*** 2021-02-28 10:40
  Więc gdyby Radom był miastem wojewódzkim, to: - sami decydowalibyśmy na jakie projekty wydawać pieniądze, również te z UE, - mielibyśmy środki na tzw. 'ścianę wschodnią', - dostawalibyśmy część pieniędzy z tzw. 'janosikowego', - mielibyśmy siedziby wojewódzkich urzędów i filie urzędów centralnych (a więc też więcej etatów), - lepsza promocja miasta poprzez zwiększenie jego rangi. Czy coś jeszcze??? Jestem pewny, że Radom wyglądałby inaczej infrastrukturalnie,, kulturowo, leczniczo. Może też wreszcie w tym małym parku naprzeciwko poczty na dworcu dałoby się jakimś cudem chodniki ładne zrobić. Tamtędy przecież przechodzą ludzie przyjeżdżający do Radomia, i widzący wpierw właśnie ten park,
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 79.185.98.*** 2021-02-28 10:11
  W roku 2020 nie znaleziono 70 mln PLN na nowy SOR w szpitalu na Józefowie w Radomiu , ale znaleziono 637 mln PLN na inwestycje w dwóch warszawskich szpitalach. W Radomiu jest 65 łóżek szpitalnych na 1000 mieszkańców, a w Płocku 89 łóżek na 1000 mieszkańców....... Struzik na taczki!!!!!!!!!!!!!!!
  • 86%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~stan 31.0.123.*** 2021-02-27 20:31
  Gąbin, Duninów, Sierpc, Drobin i oczywiście Płock. Nie chciałbym być złośliwym, ale czy to nie są tylko miejscowości z rejonu Płocka ? Kilkakrotnie przeczytałem ten artykuł i nie trafiłem na żadną miejscowość spoza tego rejonu. Rzeczywiście marszałek sobie nieźle ''grabi''. Oby to były jego ostatnie decyzje w skali województwa.
  • 88%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Jan 83.6.137.*** 2021-02-27 21:46
   Wystarczy sprawdzić ile te gminy podatków płacą i wtedy wszystko staje się jasne chyba nie myślisz że gmina i firmy w tej gminie która płaci kilka razy więcej podatków niż np radom będzie zadowolona z finansowania innych gmin które podatków nie płacą.
   • 57%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 79.184.130.*** 2021-02-27 23:09
   wszystkie te gminy płącą więcej do budżetu mazowsza, ranking bogatych gmin radom miejsce 718, gabin 1122, Sierpc 510, duninów 1610, plock 32, drobin 1555,
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~stan 31.0.124.*** 2021-02-28 09:57
   I to tylko potwierdza to co napisałem. Jeśli mielibyśmy dofinansowywać tylko te gminy, które płacą więcej podatku, to gdzie tu jest logika w myśleniu? Raczej skazywanie na wegetację tych nieco biedniejszych i ubogacanie tych już bogatych.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 79.184.130.*** 2021-02-28 09:46
  zdaniem analityków nowe województwo pod wzgledem dochodów będzie w połowie stawki, więc tragedii nie ma, ale Janosikowe 600 mld zapłaci juz sama Warszawa i o to chodzi
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Czesiek 78.10.207.*** 2021-02-28 09:32
  Oby jak najszybciej Radom został miastem wojewódzkim. Np. Kielce (miasto ciut mniejsze od Radomia, nie mówiąc już nic np. o Opolu} same dysponują wszelkimi pieniędzmi, a Radom i region jest 'na łasce'. A przypominam, że Radom ma tyle mieszkańców, co dwa kolejne liczebnie miasta na Mazowszu: Płock (120 tys.) i Siedlce (78 tys.) RAZEM WZIĘTE !!! Wcześniej zaniżaliśmy średnią Mazowsza, co powodowało że na Mazowsze płynęły środki z UE, z których do Radomia trafiało niewiele. Omijały nas też pieniądze na tzw. 'ścianę wschodnią'.
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~BR 188.146.100.*** 2021-02-28 05:39
  Skąd ów samorząd bierze pieniądze, które później z wielką pompą i według uznania przekazuje?
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Swojak 31.0.121.*** 2021-02-28 09:05
   kampania wyborcza już się zaczęła ;)
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • Pokaż więcej komentarzy
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy