Radio Rekord Radom mobilne Radio Rekord Radom mobilne
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

Rekordowy budżet w historii Mazowsza

Rekordowy budżet w historii Mazowsza
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

–To będzie najlepszy budżet w 21-letniej historii województwa mazowieckiego. 3,7 mld zł to dziesięć razy więcej niż w pierwszym budżecie z 1999 r. Mazowsze dzięki środkom własnym i funduszom unijnym dokonało olbrzymiego awansu cywilizacyjnego. Nasz PKB za 2017 r. wyniósł 104 mld euro, czyli dwa razy więcej niż np. Bułgaria – 52 mld euro – zauważa marszałek Adam Struzik.

 Planowane dochody wyniosą ponad 3,5 mld zł, z czego 2,9 mld zł to prognozowane dochody z podatków CIT i PIT. Z założenia wydatki mają być na poziomie ponad 3,7 mld zł. Wpłata do budżetu państwa, czyli tzw. janosikowe, w 2020 r. wyniesie 592 mln zł.

 – Ten budżet tylko potwierdza, że sytuacja finansowa Mazowsza jest stabilna. Środki, którymi dysponujemy nie tylko pozwolą na rozbudowę infrastruktury medycznej czy drogowej. Dużą pulę, bo aż 110 mln zł przeznaczymy po raz kolejny na programy wsparcia dla gmin, sołectw i jednostek OSP. Ten rok pokazał nam, jak duże jest zapotrzebowanie na tego typu projekty. Dlatego w przyszłym roku, w ramach niektórych programów do rozdysponowania będzie dwa razy tyle środków, co w roku bieżącym – podkreśla marszałek Adam Struzik. – Na 2020 r. zaplanowaliśmy także dokapitalizowanie spółki port lotniczy Warszawa-Modlin. Chcemy na ten cel przeznaczyć 50 mln zł i kolejnych ponad 5,7 mln zł na modernizację istniejącej już infrastruktury oraz budowę nowej. Chcemy wspierać rozwój tego lotniska. Niestety, aby mogło ono wykorzystać w pełni swój potencjał potrzebne są inwestycje. A te skutecznie są blokowane przez państwowego udziałowca, spółkę PPL. Jeśli zajdzie taka potrzeba, jesteśmy również przygotowani na ewentualne odkupienie udziałów – dodaje marszałek.

 Zaplanowane przez samorząd województwa mazowieckiego wydatki inwestycyjne na 2020 r. dotyczą w dużej mierze infrastruktury transportowej. Na ten cel Mazowsze przeznaczy ok. 617 mln zł. Ponad 498,8 mln zł zostanie przeznaczone na budowę, rozbudowę i modernizację dróg wojewódzkich, a 30 mln zł na wsparcie dróg gminnych i powiatowych. Blisko 242,3 mln zł pochłoną natomiast inwestycje w mazowieckich szpitalach, a ponad 112 mln zł w instytucjach kultury. Znaczącą pozycją w budżecie Mazowsza są także dotacje dla przewoźników kolejowych – spółek Koleje Mazowieckie i Warszawska Kolej Dojazdowa. W przyszłym roku wyniosą one łącznie 371 mln zł. Ponad 110 mln zł samorząd Mazowsza przeznaczy na programy wsparcia dla mazowieckich gmin, powiatów i jednostek OSP.

Największe planowane inwestycje

– Na budowę, modernizację i przebudowę dróg wojewódzkich w przyszłym roku przeznaczymy ponad 498 mln zł. Część to kontynuacja rozpoczętych już projektów. Ale są i takie inwestycje, których realizację rozpoczniemy w przyszłym roku. Wśród nich rozbudowa drogi Chorzele-Myszyniec czy długo wyczekiwana budowa drogi do węzła Wołomin na trasie S-8. Jednym z największych projektów będzie budowa obwodnicy Grodziska Mazowieckiego. Jednym słowem nie zwalniamy tempa – podsumowuje wicemarszałek Rafał Rajkowski.

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Wśród największych inwestycji  drogowych znalazły się m.in.: budowa zachodniej obwodnicy Grodziska Mazowieckiego - 80 mln zł., budowa tunelu drogowego oraz drogi wojewódzkiej nr 638 w km 19,400 linii kolejowej nr 2 w Sulejówku – 25,5 mln zł, przebudowa drogi wojewódzkiej nr 579 Kazuń – Błonie (etap II) – 19,3 mln zł; przebudowa drogi wojewódzkiej nr 698, wraz z remontem mostu na rzece Toczna w Łosicach – 13,9 mln zł; droga wojewódzka nr 727 Klwów-Szydłowiec – 12 mln zł. 

Zdrowie

– W przyszłym roku na modernizacje infrastruktury medycznej i zakup sprzętu specjalistycznego przeznaczymy aż 242 mln zł. Myślę, że jednym z najważniejszych projektów zdrowotnych, które będziemy realizowali to utworzenie ośrodków udarowych w naszych szpitalach w Siedlcach, Ostrołęce, Radomiu, Płocku i w Ciechanowie. Obecnie na całym Mazowszu są tylko trzy takie ośrodki – dwa w Warszawie i jeden w Grodzisku Mazowieckim – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Największe planowane inwestycje to w zakresie zdrowia to: modernizacja oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym – 23 mln zł; adaptacja pomieszczeń i zakup pierwszego wyposażenia dla oddziału chirurgii naczyniowej w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce – 14,4 mln zł. 

Pieniądze trafią także do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu; na zwiększenie efektywności energetycznej budynku głównego zaplanowano 6,9 mln zł; na przebudowę układów wentylacji i klimatyzacji na potrzeby bloku operacyjnego przewidziano 6,4 mln zł, a na utworzenie środka udarowego - 6,2 mln zł. 

Z koli 5 mln zł trafi do szpitala psychiatrycznego w Krychnowicach. Za tę kwotę zmodernizowany zostanie pawilon nr 5.

Kultura

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

 – Ponad 112 mln zł przeznaczymy w przyszłym roku na modernizację i doposażenie naszych placówek kulturalnych. W planach jest m.in. rewitalizacja willi Gabriela Narutowicza czy budowa nowych obiektów administracyjno-muzealnych na potrzeby Muzeum Gombrowicza we Wsoli. W przyszłym roku będziemy także kontynuować rozpoczęte już projekty m.in. modernizację zabytkowych kamienic Gąski i Esterki w Radomiu, skrzydeł północnego i wschodniego Arsenału Warszawskiego czy rozbudowę Muzeum Mazowieckiego w Płocku – dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Największe planowane inwestycje w kulturze to: odtworzenie i rewaloryzacja budynku zabytkowego przy ul. Kolegialnej 6 oraz przebudowa przynależnych oficyn na potrzeby Muzeum Mazowieckiego w Płocku (etap II) – 14,2 mln zł; modernizacja skrzydeł północnego i wschodniego Arsenału Warszawskiego w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie – 14,3 mln zł. 

Pieniądze trafią również na modernizację i adaptację zabytkowych kamienic Gąski i Esterki na potrzeby utworzenia stałej wystawy archeologiczno-historycznej Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu – 3,8 mln zł a także na budowę dwóch budynków administracyjno-muzealnych na terenie parku w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Tutaj zaplanowana kwota to 3 mln zł. Z kolei na modernizację budynku Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze wraz z zagospodarowaniem terenu samorząd woj. mazowieckiego przekaże 1,7 mln zł.

Programy wsparcia

– To, jakim zainteresowaniem cieszyły się w bieżącym roku nasze programy wsparcia przerosło nasze oczekiwania. Na szczęście udało nam się dofinansować praktycznie wszystkie projekty, które zostały do nas zgłoszone. Często podczas spotkań z samorządowcami słyszę, jak wielkie mają potrzeby, na których realizację po prostu nie mają pieniędzy. Stąd nasza decyzja, aby w przyszłym roku zwiększyć pulę środków m.in. na tworzenie i modernizację pracowni informatycznych i językowych, a także na działania proekologiczne – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 Na realizację programów wsparcia skierowanych do mazowieckich gmin, powiatów, a także jednostek OSP władze Mazowsza przeznaczą w 2020 r. ponad 110 mln zł.

kos/czd fot. Mazowsze/Michał Słaby

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Anonim
lub
 • avatar
  ~WR 178.235.189.*** 2019-12-18 16:34
  Szkoda gadać!!! Kilkuset milionowe inwestycje w Warszawie i północnej części Mazowsza i kilkumilionowe ochłapy dla Radomia. Jak zwykle zresztą. I tak stan ten trwa od 18 lat Struzika. A Rajkowski niewinnie stwierdza, ze przecież tak musi być bo bliższa ciału koszula..., zaś Witkowski mówi, ze wybór Struzika to bardzo dobra wiadomość dla Radomia!!! Tfu! No i te miliony trwonione w prywatną inwestycje Struzika zwana lotnisko w Modlinie.
  • 90%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~dron 178.235.178.*** 2019-12-18 17:53
   Rajkowski, Witkowski, Struzik. Ta sama zadowolona rodzina.
   • 81%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~uuu 37.47.51.*** 2019-12-18 18:40
   Nawet platforma chce sie pozbyć struzika z funkcji marszalka
   • 83%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Darek 37.109.33.*** 2019-12-19 13:43
   PO może już nie kocha struzika tak jak kiedyś, ale to nadal dzięki niemu geniusze z PO są w zarzadzie. Gdyby nie struzik na mazowszu byłaby inna koalicja, ale ten się postawił w ZSLu i młody musiał to przyklepać.
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Ralph 185.189.126.*** 2019-12-19 15:05
   Nowy ślad drogi wojewódzkiej 740 od węzła na S7, by się przydał za marszałkowe pieniądze. A tu nic. Mamy super węzeł w polu. Co gorsza nikt z władz miasta nawet nie piśnie słowem w tym temacie. Miało być pięknie a wyszło jak zwykle czyt. "po radomsku".
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Anonim 37.47.30.*** 2019-12-19 12:55
  Super . To już wszyscy otrzymamy odblaski . Młodzi i starzy . Dziękujemy .
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 178.235.187.*** 2019-12-19 09:13
  Co na to wyborcy z peeło i peeeselu ?
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~dron 178.235.178.*** 2019-12-18 17:47
  Struzik jak zwykle ściemnia. Szkoda, że po raz kolejny został na swojej funkcji, zupełnie nieprzydatny dla Radomia.
  • 82%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~Anonim 178.235.187.*** 2019-12-19 09:13
   Dodam , że i nieprzyjazny .....
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~sdf 188.146.231.*** 2019-12-18 18:29
  A gdzie pieniądze na projekt nowego śladu DW 740, czyli drogi z węzła w polu S7 Radom-Zachód?
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
  • avatar
   ~adas struzik 37.47.51.*** 2019-12-18 18:38
   Nie będzie. W zamian rajkowski przywiezie do radomia kamizelki odblaskowe
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~xyz 83.31.92.*** 2019-12-18 22:06
   Baron "kamizelek odblaskowych" błyśnie na fotkach i to jest wszystko na co pozwala Mu Struzik.
   • 88%
   • |
   • oceń:
   • |
  • avatar
   ~Anonim 89.64.20.*** 2019-12-18 22:09
   Kidawa dorzuci czujniki czadu albo jakieś termometry.
   • 100%
   • |
   • oceń:
   • |
 • avatar
  ~Wwe 31.0.41.*** 2019-12-18 19:47
  Całość dla warszafki, ochłapy na Plock i Radom
  • 100%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~Anonim 79.184.254.*** 2019-12-18 18:33
  Kłamca, kłamca, kłamca.... po 100- kroć kłamca.
  • 82%
  • |
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~on 178.235.181.*** 2019-12-18 17:56
  Dzięki rządom PIS największy budżet od 21 lat Mazowsza który wzrósł dziesięć razy to przyznaje sam mar.Struzik Jest dobry gospodarz to i pieniądze są Totalni tylko wrzeszczą PIS PIS PIS jest zło teraz widać jak oni pracowali ?
  • 75%
  • |
  • oceń:
  • |
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy