Sukces szachisty z Radomia w hiszpańskiej Kordobie

W Kordobie w Hiszpanii odbyły się drużynowe i indywidualne Mistrzostwa Europy Niesłyszących w szachach oraz Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Roberto Pinilla. W zawodach wzięli udział niesłyszący szachiści z: Hiszpanii, Anglii, Grecji, Węgier, Izraela, Kazachstanu, Litwy, Portugalii, Szkocji, Serbii i Ukrainy. Polskę reprezentowało 6 mężczyzn i 4 kobiety.

Pierwszy dzień Indywidualnych Mistrzostw Europy w szachach to był tzw. Blitz (5 min na partię). W kategorii mężczyzn zwyciężył Yehuda Gruenfeld z Izraela. Drugie i trzecie miejsce zajęli Litwin Tomas Jankunas i Serb Dragan Moldovavić. Miejsca polskich szachistów: 9 miejsce – Maciej Szalko, 13 miejsce – Krzysztof Chęciak, 14 miejsce – Szymon Kasperczyk, 17 miejsce – Jerzy Strzelecki, 19 miejsce – Mariusz Ćwiek i 25 miejsce – Aleksander Kubin.

Wśród kobiet zwyciężyła 16-letnia Polka Zuzanna Łukasik, a drugie miejsce zajęła jej koleżanka, Malwina Szewczyk. Brązowy medal zdobyła Alona Osypowa z Ukrainy. Dalsze miejsca Polek to: 6 pozycja Izabela Towarnicka i 7 miejsce Joanna Strześniewska.

Od drugiego dnia do zakończenia zawodów odbył się drużynowy turniej szachów szybkich (15min. na partię) oraz Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Roberto Pinilla. Najlepsze czwórki z obu turniejów zakwalifikowałaby się do fazy finałowej.

Wśród mężczyzn w finale drużynowym Ukraina wygrała 2,5:1,5 z Hiszpanią, a brązowy medal wywalczyli Polacy, którzy wygrali 2,5:1,5 z Kazachstanem. W półfinale Polska niespodziewanie przegrała z Hiszpanią. W składzie Polaków byli: Krzysztof Chęciak, Maciej Szalko, Jerzy Strzelecki, Szymon Kasperczyk i Aleksander Kubin.

W kategorii żeńskiej w finale zwyciężyła Polska „1” (Zuzanna Łukasik i Malwina Szewczyk), która pokonała 2:0 Ukrainę, a w meczu o 3 miejsce Polska „2” (Joanna Strześniewska i Izabela Towarnicka) niestety przegrała 0:2 z Węgierkami.

W Międzynarodowym Turnieju Szachowym im. Roberto Pinilla po finałowej fazie wyniki były następujące: 1. miejsce – Tomas Jankunas (Litwa), 2. miejsce – Mariusz Ćwiek, 3. miejsce – John Simoes (Portugalia), 4. miejsce – Dr. Karl-Heinz Usbeck (Niemcy).

Osiągniecia szachowe Mariusza Ćwieka:
- Olimpiada Szachowa Niesłyszących (Portugalia 2010r.) – srebrny medal w turnieju drużynowym
- Drużynowe Mistrzostwa Świata Niepełnosprawnych (Niemcy 2018r) – srebrny medal wspólnie z drużyną i złoty medal za najlepszy wynik indywidualny na III szachownicy
- czterokrotny Mistrz Polski Niesłyszących

Na zdjęciu od lewej:  Mariusz Ćwiek, Tomas Jankunas (Litwa), John Simoes (Portugalia)